Spotkanie opłatkowe w Ostrowcu Świętokrzyskim

Spotkanie opłatkowe w Ostrowcu Świętokrzyskim

W mijającym roku odbyło się wiele wycieczek i okolicznościowych spotkań, ale to, należy do najmilszych i najbardziej oczekiwanych. Należy ono nie tylko do zadań wynikających z planu pracy, jest czymś więcej. W takich momentach integracja przekształca się w braterstwo dusz. Związkowa Wigilia ma znaczenie przede wszystkim dla osób starszych, samotnych, którzy 24 grudnia będą sami.

W tym roku odbyła się ona na Ogrodach w restauracji Platinium. 12 grudnia br. o godz. 10:00 sala wypełniła się. Zapada cisza, a chór pod dyrygenturą Ewy Gomorowskiej, Kolendą „Wśród nocnej ciszy” rozpoczął uroczystość. Serca biły mocniej. Płonęły choinki, a znane sowa przenosiły daleko, do swoich i domu, gdzie krzątają się najbliżsi. Na podium pojawia się prezes Związku Dorota Wójcik. Z uśmiechem powitała gości. Byli wśród nich:

- Eligiusz Mich –Wicestarosta Powiatu Ostrowieckiego,

- Jarosław Górczyński – Prezydent Ostrowca,

- Maria Adamczyk – Prezes ŚBŻ,

- Aneta Pierścińska- Maruszewska- Dyrektor CKU,

-Katarzyna Bielecka- Wicedyrektor CKU,

- Marzena Banasik – Przewodnicząca Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności,

- Bożena Nawara- prawnik PCPR,

-Krzysztof Żywczyk – pracownik PCPR,

-Agnieszka Budek ze Stowarzyszenia „Pomocna dłoń”,

-władze Okręgu Świętokrzyskiego Polskiego Związku Niewidomych w Kielcach, reprezentowane były przez :

- Mirosława Szymczyka- Prezesa Okręgu z małżonką Krystyną,

-Izabelę Wałęgę- Wiceprezesa Okręgu i Prezesa Koła PZN w Starachowicach.

Nad duchową oprawą spotkania czuwał ks. Mariusz Kowalski z Kościoła św. Rafała. Ksiądz pobłogosławił opłatki. Jedna z naszych „poetyzujących” podopiecznych- Bożena Gniazdowska wierszem dal sygnał do łamania się białym, kruchym chlebem. Płynęły zatem życzenia. Wszyscy byli uśmiechnięci, wzruszeni, serdeczni. Jak zwyczaj każe, były też upominki. Składali je zaproszeni Goście na ręce Doroty Wójcik. Prześliczne wieńce, choinki, szopki, stroiki i „gwiazdy betlejemskie” staną się  przez długi czas ozdobą naszego biura. Należy nadmienić, że były też prezenty nietypowe, „stworzone” przez artystę ludowego Eugeniusza Cierluka, pradawni rycerze, aniołowie zadumani (drewniani) święci.

Goście zabierali głos. Każdy z nich życzył Związkowi i członkom Kola radości w życiu osobistym, optymizmu i wiary w pokonywaniu niepełnosprawności oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym 2015 Roku.

Zaczęło się „wigilijne biesiadowanie”. Na stołach były tradycyjne potrawy: śledzie, sałatki, pierogi z kapustą, barszcz czerwony, ciasto, owoce i słodycze, aby nadchodzące dni dawały dobro i eliminowały gorycz szarych, powszednich wydarzeń. Długo słuchaliśmy kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru Coro Cantorum.

Spotkanie to na długo pozostanie w naszej pamięci.