W labiryncie zmysłów

W labiryncie zmysłów

12 lipca 2016 w Teatrze Lalki i Aktora Kubuś odbył się spektakl podsumowujący warsztaty PN „Lato w teatrze”. Dzieci i młodzież z Kielc odkrywały nową dla części, a dla innych codzienną przestrzeń za pomocą zmysłów dotyku, węchu i słuchu. Nie bez przyczyny napisałem o codzienności poznawania świata poprzez inne zmysły poza wzrokiem, ponieważ niektórzy aktorzy to członkowie Świętokrzyskiego Okręgu Polskiego Związku Niewidomych.

Młodzi adepci sztuki teatralnej zaprosili widzów do labiryntu zmysłów jeszcze przed rozpoczęciem spektaklu. Każdy, kto przekroczył progi Teatru został otoczony przez zwoje materiału, folii i musiał pokonać ciemny labirynt, by dostać się na salę. Było to niezwykłe i niespodziewane doznanie.

Aktorzy też nie mieli łatwo. Musieli bowiem dostać się na scenę przeciskając się pomiędzy szczelnie wypełnioną widownią. Sztuka była kolażem dźwięków, zapachów, słów i cieni. Śmiech dorosłej widowni przeplatały się z okrzykami zachwytu dzieci. Mali aktorzy „naprawiali marzenia”przy użyciu rozmaitych narzędzi, gonili ulotne szczęście. Nie mogło zabraknąć gwoździa programu, w który wcielił się jeden z uczestników warsztatów. Zmysły widzów pobudzał rozpylany zapach. Przy pomocy gry cieni udało się też oszukać wzrok oglądających sztukę.

Po bardzo energetycznym finale przedstawienia nie było końca podziękowaniom dla instytucji i ludzi dobrej woli, dzięki którym tegoroczne Lato w Teatrze doszło do skutku. Aktorzy i sponsorzy dostali pamiątkowe dyplomy. Nie zabrakło także prezentacji instrumentów, tworzących muzyczne tło spektaklu, tortu oraz innych, drobnych niespodzianek.

Młodzi aktorzy wyszli zmęczeni, ale szczęście widoczne na ich twarzach było świadectwem twórczo spędzonego czasu podczas warsztatów.

Zarówno dzieci sprawne jak i te z dysfunkcjami wzroku nauczyły się od siebie wrażliwości i otwartości na swoich rówieśników. Aktorzy przygotowujący spektakl także skorzystali wiele na kontakcie z małymi aktorami.

Dzieci i rodzice mają wielką nadzieję na kontynuację warsztatów w takiej lub zbliżonej formie. W rozmowach po spektaklu bardzo często padały pełne zachęty deklaracje wzięcia udziału w zajęciach teatralnych, wypełniających wakacyjne miesiące. Pozostaje więc mieć nadzieję na dofinansowanie działań zmierzających do szeroko pojętej integracji dzieci i młodzieży z naszego województwa.

Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.